آیا استفاده از شارژر فندکی به باتری آسیب می رساند؟

ساتل دیجیتال شنبه 10 شهریور 1397 - 12:44
آیا استفاده از شارژر فندکی به باتری آسیب می رساند؟
اینکه استفاده از شارژر فندکی می تواند به باتری گوشیتان آسیب برساند یا خیر موضوعی است که این روزها ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است، اگر شما هم جز این دسته افراد هستید خواندن این مطلب می تواند پاسخی برای سوال شما باشد.

استفاده از شارژر های یو اس بی که روی درگاه ۱۲ ولتی برق ماشین وصل می شوند این روز ها رواج زیادی پیدا کرده است. در خیلی از خودرو ها، این درگاه ۱۲ ولتی، انتقال برق را هیچ وقت متوقف نمی کند. این یعنی حتی زمانی که خودرو خاموش است هم باتری آن در حال تخلیه شدن است. اما باتری تا چه حد خالی می شود؟

یک باتری معمولی خودرو حدود ۴۰ آمپر بر ساعت ظرفیت دارد. در نرخ ۱۴٫۲ میلی آمپر، حدود ۲۸۱۷ ساعت یا ۱۱۷ روز طول می کشد تا باتری خودرو به صورت کامل تخلیه شود.

اگر به فرض شما هر روز از ماشین خود استفاده کنید، این مساله اصلا نگران کننده نیست. حتی اگر بخواهید دو هفته ماشین تان را در پارکینگ بگذارید هم نیاز نیست مواظب باتری باشید. اما در صورتی که بخواهید زمان بیشتری را رانندگی کنید دیگر این ۱۴٫۲ میلی آمپر مشکل ساز می شود.

البته خود خودرو هم جریانی برای تامین توان مورد نیاز دزدگیر و دیگر سیستم ها در حالت آماده به کار مصرف می کند، بنابراین شارژر یو اس بی در مقایسه با آنها چیز خاصی نیست. برای یک راننده معمولی، به نظر می رسد که جریان آماده به کار مورد نیاز برای شارژر یو اس بی آنقدر نیست که نیاز باشد حتما هر روز آن را از جایش بیرون بیاورد و روز بعد سرجایش برگرداند.

اما در رابطه با این موضوع که شارژر فندکی می تواند باعث آسیب رساندن به باتری گوشی شود دو نکته وجود دارد که بهتر است در رابطه با استفاده از شارژر فندکی مورد توجه قرار دهید:

نکته اول: زمانی که ماشین را استارت می زنید گوشی خود را حتما از شارژر فندکی جدا کنید. چون نوسان برق ممکن است به شارژر فندکی یا به گوشی شما آسیب وارد کند. البته احتمال وقوع این اتفاق خیلی کم است اما بهتر است رعایت کنید.

نکته دوم: تا به حال گزارشی درباره ی آسیب جدی گوشی از شارژر فندکی به گوش نرسیده است اما در کل شارژ کردن گوشی با شارژری غیر از شارژر اصلی خود گوشی کار معقولی نیست. بنابراین فقط زمانی که مجبور هستید از شارژر فندکی استفاده کنید. چون شارژر اصلی شما مخصوص گوشی شما طراحی شده اما شارژر فندکی هر چند که استاندارد باشد برای همه گوشی ها تعبیه شده است.

نظرات
    ارسال نظر